?

Log in

No account? Create an account
entries friends calendar profile Previous Previous Next Next
blank Oscars ballot in the order that awards were presented - Rounding up the Usual Suspects
Steve's Livejournal
steve98052
steve98052
blank Oscars ballot in the order that awards were presented
This is a version of my Oscars ballot in the order that the awards were presented on Sunday night's show.

On Friday I posted a version of this ballot in the order that awards were listed on this year's Oscars broadcast nominee list (a link that I'm surprised to find still works, for now): blank ballot, nominee list order.

Category Nominees My Pick* My Prediction Winner
Best performance by an actor in a supporting role
Willem Dafoe for The Florida Project
Woody Harrelson for Three Billboards outside Ebbing Missouri
Richard Jenkins for The Shape of Water
Christopher Plummer for All the Money in the World
Sam Rockwell for Three Billboards outside Ebbing Missouri
Achievement in makeup and hair styling
Darkest Hour, Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
Victoria & Abdul, Daniel Phillips and Lou Sheppard
Wonder, Arjen Tuiten
Best achievement in costume design
Beauty and the Beast, Jacqueline Durran
Darkest Hour, Jacqueline Durran
Phantom Thread, Mark Bridges
The Shape of Water, Luis Sequeira
Victoria & Abdul, Consolata Boyle
Best documentary feature
Abacus: Small Enough to Jail, Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman
Faces Places, Agnès Varda, JR, Rosalie Varda
Icarus, Bryan Fogel and Dan Cogan
Last Men in Aleppo, Feras Fayyad, Kareem Abeed, Søren Steen Jespersen
Strong Island, Yance Ford and Joslyn Barnes
Best achievement in sound editing
Baby Driver, Julian Slater
Blade Runner 2049, Mark Mangini and Theo Green
Dunkirk, Richard King and Alex Gibson
The Shape of Water, Nathan Robitaille and Nelson Ferreira
Star Wars: The Last Jedi, Matthew Wood and Ren Klyce
Best achievement in sound mixing
Baby Driver, Julian Slater, Tim Cavagin, Mary H Ellis
Blade Runner 2049, Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mac Ruth
Dunkirk, Gregg Landaker, Gary A Rizzo, Mark Weingarten
The Shape of Water, Christian Cooke, Brad Zoern, Glen Gauthier
Star Wars: The Last Jedi, David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce, Stuart Wilson
Best achievement in production design
(production design / set decoration)
Beauty and the Beast, Sarah Greenwood / Katie Spencer
Blade Runner 2049, Dennis Gassner / Alessandra Querzola
Darkest Hour, Sarah Greenwood / Katie Spencer
Dunkirk, Nathan Crowley / Gary Fettis
The Shape of Water, Paul Denham Austerberry / Shane Vieau and Jeffrey A Melvin
Best foreign language film of the year
A Fantastic Woman, Chile
The Insult, Lebanon
Loveless, Russia
On Body and Soul, Hungary
The Square, Sweden
Best performance by an actress in a supporting role
Mary J Blige for Mudbound
Allison Janney for I, Tonya
Lesley Manville for Phantom Thread
Laurie Metcalf for Lady Bird
Octavia Spencer for The Shape of Water
Best animated short film
Dear Basketball, Glen Keane and Kobe Bryant
Garden Party, Victor Caire and Gabriel Grapperon
Lou, Dave Mullins and Dana Murray
Negative Space, Max Porter and Ru Kuwahata
Revolting Rhymes, Jakob Schuh and Jan Lachauer
Best animated feature film of the year
The Boss Baby, Tom McGrath and Ramsey Naito
The Breadwinner, Nora Twomey and Anthony Leo
Coco, Lee Unkrich and Darla K Anderson
Ferdinand, Carlos Saldanha and Lori Forte
Loving Vincent, Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart
Best achievement in visual effects
Blade Runner 2049, Craig Hammack, Jason Snell, Jason Billington, Burt Dalton
Guardians of the Galaxy Vol 2, Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
Kong: Skull Island, Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
Star Wars: The Last Jedi, Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan, Chris Corbould
War for the Planet of the Apes, Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon, Joel Whist
Achievement in film editing
Baby Driver, Paul Machliss and Jonathan Amos
Dunkirk, Lee Smith
I, Tonya, Tatiana S Riegel
The Shape of Water, Sidney Wolinsky
Three Billboards outside Ebbing Missouri, Jon Gregory
Best documentary short subject
Edith+Eddie, Laura Checkoway and Thomas Lee Wright
Heaven Is a Traffic Jam on the 405, Frank Stiefel
Heroin(e), Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon
Knife Skills, Thomas Lennon
Traffic Stop, Kate Davis and David Heilbroner
Best live action short film
DeKalb Elementary, Reed Van Dyk
The Eleven O'Clock, Derin Seale and Josh Lawson
My Nephew Emmett, Kevin Wilson Jr
The Silent Child, Chris Overton and Rachel Shenton
Watu Wote / All of Us, Katja Benrath and Tobias Rosen
Writing: screenplay based on material previously produced or published
Call Me by Your Name, Screenplay by James Ivory
The Disaster Artist, Screenplay by Scott Neustadter & Michael H Weber
Logan, Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold
Molly's Game, Written for the screen by Aaron Sorkin
Mudbound, Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees
Writing: screenplay written directly for the screen
The Big Sick, Written by Emily V Gordon & Kumail Nanjiani
Get Out, Written by Jordan Peele
Lady Bird, Written by Greta Gerwig
The Shape of Water, Screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro
Three Billboards outside Ebbing Missouri, Written by Martin McDonagh
Best achievement in cinematography
Blade Runner 2049, Roger A Deakins
Darkest Hour, Bruno Delbonnel
Dunkirk, Hoyte van Hoytema
Mudbound, Rachel Morrison
The Shape of Water, Dan Laustsen
Best achievement in music written for motion pictures (Original score)
Dunkirk, Hans Zimmer
Phantom Thread, Jonny Greenwood
The Shape of Water, Alexandre Desplat
Star Wars: The Last Jedi, John Williams
Three Billboards outside Ebbing Missouri, Carter Burwell
Best achievement in music written for motion pictures (Original song)
"Mighty River" from Mudbound, Mary J Blige, Raphael Saadiq, Taura Stinson
"Mystery of Love" from Call Me by Your Name, Sufjan Stevens
"Remember Me" from Coco, Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
"Stand up for Something" from Marshall, Diane Warren (music), Lonnie R Lynn and Diane Warren (lyrics)
"This Is Me" from The Greatest Showman, Benj Pasek and Justin Paul
Best achievement in directing
Dunkirk, Christopher Nolan
Get Out, Jordan Peele
Lady Bird, Greta Gerwig
Phantom Thread, Paul Thomas Anderson
The Shape of Water, Guillermo del Toro
Best performance by an actor in a leading role
Timothée Chalamet for Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis for Phantom Thread
Daniel Kaluuya for Get Out
Gary Oldman for Darkest Hour
Denzel Washington for Roman J Israel, Esq
Best performance by an actress in a leading role
Sally Hawkins for The Shape of Water
Frances McDormand for Three Billboards outside Ebbing Missouri
Margot Robbie for I, Tonya
Saoirse Ronan for Lady Bird
Meryl Streep for The Post
Best motion picture of the year
(producers)
Call Me by Your Name, Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, Marco Morabito
Darkest Hour, Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten, Douglas Urbanski
Dunkirk, Emma Thomas and Christopher Nolan
Get Out, Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H Hamm Jr, Jordan Peele
Lady Bird, Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O'Neill
Phantom Thread, JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison, Daniel Lupi
The Post, Amy Pascal, Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger
The Shape of Water, Guillermo del Toro and J Miles Dale
Three Billboards outside Ebbing Missouri, Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh
* A dash ( — ) in the My Pick column indicates a film I haven't seen. In most cases, I don't include those films among my predictions.
  A check mark ( √ ) indicates my selection, in both my preferences and predictions.
  A dagger ( † ) indicates a prediction based on buzz, previews, or both, for a movie I haven't seen.
  A digit indicates a runner-up, in cases where I have runner-up preferences or predictions.

Tags:

Leave a comment